Přeskočit na hlavní obsah

Článek MF Dnes o Wave Gotik Treffen


Jak jistě mnozí ví či tuší, v nedávných dnech proběhl - již po dvacáte prvé - největší evropský goth festival, slavný Wave Gotik Treffen. Tento festival je největším svátkem všech goths, kteří se do německého Lipska sjíždějí na několikadenní oslavu všeho, co s goth stylem souvisí. Především jde o desítky hudebních uskupení, které v době festivalu vystupují na několika různých místech po celém městě, v neposlední řadě jsou to však také módní kreace účastníků, které této akci vydobyly slávu a zájem médií. A právě reakci na tuto vizuální stránku festivalu přinesl magazín Mladé fronty Dnes, číslo 23, vydaný dne 7. 6. 2012.
Osobně musím uznat, že článek nebyl katastrofální, jak tomu u podobně zaměřených článků bývá. Kromě typického omylu, kdy je Marilyn Manson zařazován mezi goths, je článek poměrně objektivní a autorka již v úvodu prohlašuje, že se nehodlá věnovat historii či hudbě, pouze chce podat obraz festivalu z pohledu nezasvěcence, což ji dle mého názoru šlechtí, protože si je zřejmě vědoma svých nedostatečných znalostí o této scéně a nepouští se do šíření deziluzí. Potěšil mě fakt, že článek ukázal subkulturu v celém jejím věkovém rozpětí, narozdíl od jiných, které z nás dělají hnutí pubertálních chudinek. Článek považuji za příjemnou obhajobu goths a vyzdvihování některých předností, jako jsou kreativita či nezávislost. Je psán člověkem, kterého považuji za rozumného, který nesoudí podle medializovaných mýtů a chápe, že subkultura má mnoho tváří. Možná danému tématu příliš nerozumí, ale ví, že téměř v každém podobném hnutí je něco víc, než tvrdí televize.
Článek byl pro mě příjemným překvapením a tímto za něj autorce Michale Komrskové děkuji. Kéž by bylo více podobných, příjemně nezaujatých žurnalistů.

Komentáře

  1. To jsem vůbec nezaregistrovala, že to tam psali! Skvělý! Doufám, že si to přečetlo hodně lidí.

    OdpovědětVymazat
  2. To já taky, takhle dobrý článek mě úplně vyvedl z míry :D.

    OdpovědětVymazat
  3. Kdyby mě tenkrát na článek neupozornila matinka, noviny by šly rovnou na podpal, což by byla věčná škoda! Článek mám vystřižený a schovaný dodnes, a to zejména proto, že nešlo o typické šířené bludy, které člověk vzteky roztrhá a vyhodí. Tento článek mě potěšil. Kéž by bylo víc takových...! :) A ty fotografie, ach! :D

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Wave Gotik Treffen 2014 - část první

Před několika dny jsem si splnila sen a vydala jsem se s Markem na německý Wave Gotik Treffen, což je, pokud vím, největší gothic festival v Evropě. Měla jsem v úmyslu napsat normální článek, ale jen popis příjezdu a hotelu mi zabral půl stránky, proto jsem ho zase smazala a raději se inspirovala u Ophelie a připravila článek ve formě deníku v bodech.
A jsme tu :)
A few days ago my dream came true - me and Marek had been at Wave Gotik Treffen (the biggest gothic festival in Europe, I think). I don't want to do any long translation, I'll write just the main facts. 

Lednové focení, část první

Před pár dny mi fotograf Lukáš Šimonek nabídl focení. Už dlouho jsem nic podobného nedělala a tak jsem se této nabídky hned chytila a již za pár dní jsme se vydali na fotografickou procházku. Původně jsme měli v úmyslu fotit v přírodě na sněhu, ovšem přes víkend sníh roztál, proto jsme plány změnili a rozhodli se pro omšelé městské prostředí. Nejprve jsme začali v podzemních chodbách na Vltavské. Je to malá síť liduprázných, špinavých chodeb, které dnes využívají jen bezdomovci. Naštěstí byla taková zima, že jsme žádného nepotkali. Dále jsme pokračovali na Letnou, ke kyvadlu, ale to už musím rozdělit do dalšího postu.

Zpět k Vánocům

Já vím, že počasí venku právě nepřeje vánočním náladám, ale konečně se mi dostaly do rukou vánoční fotky. Naše letošní Vánoce byly ve znamení kabelek a knih. Kabelky jsem původně chtěla  nafotit, ale nakonec jsem se rozhodla je přidat jako větší outfitový post, až všechny postupně vezmu do společnosti. Naproti tomu knihy jsem nafotila hned. Letos se u nás rozdalo celkem čtrnáct knih, z toho osm jsem dostala já. Nějakou tu knihu najdu pod stromečkem každý rok, ale v takovém počtu naposled ještě na základce. Dostala jsem tři povídkové, dva romány, jednu dokumentární, jeden komiks a jednu v angličtině. Také tak rádi dostáváte knihy? Miluji vůni nových knih :). Škoda jen, že kvůli učení se na zkoušky teď nemám na čtení dostatek času. (Marek říká, že zním jako Hermiona :D).

I know that the weather outside is not exactly in the Christmas mood, but I finally got into hands some Christmas photos. Our Christmas this year was in name of handbags and books. Firstly I'd like to shot handbags,…