Přeskočit na hlavní obsah

Úvaha o alternativní hudbě


V poslední době často přemýšlím o významu výrazu "alternativní hudba". Tento termín vyvolává rozporuplné reakce. Co je to vlastně alternativní hudba? Jak rozpoznat, co se k ní řadí a co ne?


Slovo alternativní samo o sobě nevyjadřuje nic zajímavého. Značí, že je tato hudba odlišná, ale od čeho se vlastně má lišit? Rozhodně by měla být jiná než tzv. hudba středního proudu. Měla by se odlišovat od masově produkované hudby. Pak se mi ale nabízí otázka, zda je například takový metal s tisíci přívrženců alternativní. Názory se různí, já si ale myslím, že není. Alternativní hudba by měla být jen pro určitý okruh posluchačů, kteří ji dokáží správně pochopit a poznat. Co však k alternativní hudbě zařadit? Má tento termín vůbec nějaký význam? Podle mého názoru kdysi určitě význam měl, dnes je však situace jiná. Dříve byly mnohem jasnější hranice mezi středním proudem a jeho alternativami. V určitých dobách byl tento rozpor dokonce politickým problémem. Přívržence této hudby spojovaly společné politické názory či společná filosofie. Tito lidí za své názory museli bojovat, což dávalo hudbě jiný rozměr. Dnes, kdy je prakticky vše dovoleno a kdy za své názory bojovat nemusíme, se stal výraz alternativní hudba symbolem komerce, proti které se tolik bouřil. Stal se značkou, pod kterou se dobře prodává hudba bez myšlenky a filosofie. Když se hudební skupina středního proudu označí jako alternativní, může počítat s tučným výdělkem. Ale je to tak vždy? Já osobně doufám, že není. Stále věřím v duši alternativní hudby a desítky skvělých, ale přesto neznámých hudebních skupin mi dávají za pravdu.

(Toť má krátká školní úvaha, kterou bych nerada nechala v zapomění zapadat prachem. Netýká se konkrétně goth subkultury, ale svou problematikou se i k ní nepřímo vztahuje.)

Komentáře

  1. dle mého existuje docela velký počet těch opravdu nezařaditelných, alternativních kapel. jenom si o sobě neříkají, že jsou alternativní :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To máš pravdu. Kdo by to o sobě taky říkal, když alternativní se v dnešní době téměř rovná mainstream.

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Wave Gotik Treffen 2014 - část první

Před několika dny jsem si splnila sen a vydala jsem se s Markem na německý Wave Gotik Treffen, což je, pokud vím, největší gothic festival v Evropě. Měla jsem v úmyslu napsat normální článek, ale jen popis příjezdu a hotelu mi zabral půl stránky, proto jsem ho zase smazala a raději se inspirovala u Ophelie a připravila článek ve formě deníku v bodech.
A jsme tu :)
A few days ago my dream came true - me and Marek had been at Wave Gotik Treffen (the biggest gothic festival in Europe, I think). I don't want to do any long translation, I'll write just the main facts.

Lednové focení, část první

Před pár dny mi fotograf Lukáš Šimonek nabídl focení. Už dlouho jsem nic podobného nedělala a tak jsem se této nabídky hned chytila a již za pár dní jsme se vydali na fotografickou procházku. Původně jsme měli v úmyslu fotit v přírodě na sněhu, ovšem přes víkend sníh roztál, proto jsme plány změnili a rozhodli se pro omšelé městské prostředí. Nejprve jsme začali v podzemních chodbách na Vltavské. Je to malá síť liduprázných, špinavých chodeb, které dnes využívají jen bezdomovci. Naštěstí byla taková zima, že jsme žádného nepotkali. Dále jsme pokračovali na Letnou, ke kyvadlu, ale to už musím rozdělit do dalšího postu.

Zpět k Vánocům

Já vím, že počasí venku právě nepřeje vánočním náladám, ale konečně se mi dostaly do rukou vánoční fotky. Naše letošní Vánoce byly ve znamení kabelek a knih. Kabelky jsem původně chtěla  nafotit, ale nakonec jsem se rozhodla je přidat jako větší outfitový post, až všechny postupně vezmu do společnosti. Naproti tomu knihy jsem nafotila hned. Letos se u nás rozdalo celkem čtrnáct knih, z toho osm jsem dostala já. Nějakou tu knihu najdu pod stromečkem každý rok, ale v takovém počtu naposled ještě na základce. Dostala jsem tři povídkové, dva romány, jednu dokumentární, jeden komiks a jednu v angličtině. Také tak rádi dostáváte knihy? Miluji vůni nových knih :). Škoda jen, že kvůli učení se na zkoušky teď nemám na čtení dostatek času. (Marek říká, že zním jako Hermiona :D).

I know that the weather outside is not exactly in the Christmas mood, but I finally got into hands some Christmas photos. Our Christmas this year was in name of handbags and books. Firstly I'd like to shot handbags,…