Přeskočit na hlavní obsah

Výlet za netopýryPrázdniny jsou v plném proudu, a tak jsme s přítelem začali chodit na výlety. Včera jsme vyjeli vlakem do Týnce nad Sázavou, což je od nás asi hodinu jízdy. Naším cílem byl týnecký hrad, ve kterém tradičně sídlí kolonie netopýrů.
K hradu jsme dorazili asi v půl dvanácté, kdy ještě trvala polední pauza, takže jsme měli spoustu času na focení a obdivování poštolek, které na hradě hnízdí a které nám létaly skutečně jen kousek nad hlavami. Atmosféra byla tedy opravdu skvělá.
V barokní části hradu je zřízeno malé muzeum, kde jsme kromě týnecké kameniny, výstavky "jak šily naše babičky" a obrazů malíře Stárka viděli také netopýří expozici. Hned jsme se vrhli na puzzle s fotkou netopýra, zkoušeli jsme skládat netopýra ze sirek, testovali jsme, jestli máme netopýří sluch a prohlíželi jsme netopýří kostřičky. Po prohlídce muzea jsme pokračovali do gotické věže, kde bylo to nejdůležitější - živí netopýři. Nebylo jich tolik, kolik jich prý bývá obvykle, já však byla stejně nadšená, jelikož jsem netopýry zatím viděla jen na obloze v letu (pokud nepočítám kaloně v Pražské zoo). Kromě samotných zvířátek byly ve věži také informační tabule, na kterých jsme obdivovali především fotky roztomilých netopýřích mláďátek. Bylo zde vyfoceno a popsáno spoustu různých druhů netopýrů, včetně těch exotických. Také jsme se dozvěděli o jejich zimování, hledání úkrytů, nemocech, odchytu, ochraně a podobně.


A můžeme vyrazit


Hrad zblízka


S brýlemi...

...a bez brýlí

Pokus o vyfocení jedné z poštolek

Úvodní tabule - fotka nic moc, ale je tu vidět mláďátko

 
Puzzle před a po složení

Netopýří kostra, nad kterou vysela loutka smrtky


Stoupáme do věže

Schovávali se v rohu, ale nám neunikli

Marek a plyšový netopýr

Plyšový netopýři viseli všude, ale tenhle byl obvzláště vydařený - skoro jsem se ho lekla.

Z obrázků, které nakreslily děti, mě nejvíc zaujal tento draculovský.

Ve zdi rotundy jsme objevili kešku...

...a v místní zelenině kilo hrášku za 49 Kč, tak jsme vzali rovnou dvě.

Poslední pohled z nádraží...

...a frčíme domů.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Wave Gotik Treffen 2014 - část první

Před několika dny jsem si splnila sen a vydala jsem se s Markem na německý Wave Gotik Treffen, což je, pokud vím, největší gothic festival v Evropě. Měla jsem v úmyslu napsat normální článek, ale jen popis příjezdu a hotelu mi zabral půl stránky, proto jsem ho zase smazala a raději se inspirovala u Ophelie a připravila článek ve formě deníku v bodech.
A jsme tu :)
A few days ago my dream came true - me and Marek had been at Wave Gotik Treffen (the biggest gothic festival in Europe, I think). I don't want to do any long translation, I'll write just the main facts.

Lednové focení, část první

Před pár dny mi fotograf Lukáš Šimonek nabídl focení. Už dlouho jsem nic podobného nedělala a tak jsem se této nabídky hned chytila a již za pár dní jsme se vydali na fotografickou procházku. Původně jsme měli v úmyslu fotit v přírodě na sněhu, ovšem přes víkend sníh roztál, proto jsme plány změnili a rozhodli se pro omšelé městské prostředí. Nejprve jsme začali v podzemních chodbách na Vltavské. Je to malá síť liduprázných, špinavých chodeb, které dnes využívají jen bezdomovci. Naštěstí byla taková zima, že jsme žádného nepotkali. Dále jsme pokračovali na Letnou, ke kyvadlu, ale to už musím rozdělit do dalšího postu.

Zpět k Vánocům

Já vím, že počasí venku právě nepřeje vánočním náladám, ale konečně se mi dostaly do rukou vánoční fotky. Naše letošní Vánoce byly ve znamení kabelek a knih. Kabelky jsem původně chtěla  nafotit, ale nakonec jsem se rozhodla je přidat jako větší outfitový post, až všechny postupně vezmu do společnosti. Naproti tomu knihy jsem nafotila hned. Letos se u nás rozdalo celkem čtrnáct knih, z toho osm jsem dostala já. Nějakou tu knihu najdu pod stromečkem každý rok, ale v takovém počtu naposled ještě na základce. Dostala jsem tři povídkové, dva romány, jednu dokumentární, jeden komiks a jednu v angličtině. Také tak rádi dostáváte knihy? Miluji vůni nových knih :). Škoda jen, že kvůli učení se na zkoušky teď nemám na čtení dostatek času. (Marek říká, že zním jako Hermiona :D).

I know that the weather outside is not exactly in the Christmas mood, but I finally got into hands some Christmas photos. Our Christmas this year was in name of handbags and books. Firstly I'd like to shot handbags,…