Metalfest 2014 - část první

Je léto a s ním přichází mé dvě velice oblíbené činnosti: kvašení domácích vín a ježdění na festivaly. V době, ke které se článek vztahuje, toho ke kvašení ještě moc nerostlo, zato plzeňský Metalfest jen kvetl. Je to docela mladá, teprve pětiletá akce, která však velice rychle nabrala na síle a přivádí do Čech mnoho zahraničních umělců a stále více návštěvníků. Headlineři jsou s každým rokem zajímavější - letos Metalfest hostil legendárního Alice Coopera, kterého jistě není třeba blíže představovat.
Původně jsme na Metalfest vůbec neměli v úmyslu jet, končil totiž 1. června a my měli 5. června ráno odjíždět do Německa, kde se konal Wave Gotik Treffen (další festival, k němuž se vrátím v následujícím článku). Navíc právě probíhá zkouškové, prostě nevím, kde mi hlava stojí, znáte to. Ovšem čím více se festival blížil, tím více jsem byla přesvědčená, že bez nás se Metalfest konat nemůže. Nakonec jsem se trochu ponořila do vod internetu a vylovila z nich inzerát, nabízející lístky po úžasných 600 Kč (před prvním zdražením lístky stály 750 Kč jeden). Nemohla jsem je tam nechat, prostě mi to nedalo a za pár dní byly vstupenky doma.


Vyrazili jsme z Prahy den před začátkem festivalu, protože jsme hodlali spát v autě a chtěli jsme slušně zaparkovat. Ukázalo se, že žádné obavy nebyly třeba - parkovací louky byly dostatečně velké, místa bylo dost a tak jsme zaparkovali jen pár desítek metrů od vstupu do areálu. Dokonce bylo dost parkovacích míst na výběr, takže jsme stáli na štěrkovém místě, kde nebylo bahno. To se bohužel nedalo říct o některých částech stanovací plochy, pár dní předtím vytrvale pršelo. Jsem opravdu vděčná za velké auto, ve kterém se dá spát v suchu. Naštěstí na festival se vyčasilo, občas trochu sprchlo, ale co, loni byly v době Metalfestu povodně a také se to nějak vydrželo. Během Brainstorm se dokonce přímo nad pódiem objevila dvojitá duha - zvláštně mystický okamžik :).I v tom nejtemnějším dni můžete najít duhu...a metal :D.

Festival otevřela mladá skupina Winterstorm, kterou v Čechách doteď znali asi jen ti, kdo byli na koncertě Van Canto, kde Winterstorm předskakovali. Jak víte, tam jsme byli a moc se nám líbili, tak jsme na ně šli i teď. Opět byli skvělí, tvářili se trochu nejistě, ale festival otevřeli s dobrou náladou, optimisticky, a myslím, že se stanou častými návštěvníky českých akcí. Dál jsme si během dne poslechli kapely Die Apokalyptischen Reiter, Mayhem a Brainstorm, které nás nijak neuchvátili, ale jelikož se MOA (Metalfest Open Air - nad významem téhle zkratky jsme dumali dost dlouho, než jsme pochopili, co znamená :D) odehrává v amfiteátru, kde se sezení pozvolna zvedá vzhůru a mění v travnatý kopec, dá se zde velice dobře jen tak posedět v pozadí, cpát se něčím dobrým za stánku a jedním okem sledovat dění na pódiu - a na to jsou i kapely, které přímo neobdivuji, příjemné. MOA má díky nižšímu počtu návštěvníků (cca 6000) a příjemnému prostředí mnohem pohodovější atmosféru, než Masters of Rock (MoR), kde buď stojíte na rozpáleném parkovišti a přes tisíce hlav koukáte na vzdálené pódium, nebo si urvete místo na ještě vzdálenější tribuně, kde se pak musíte střídat i v chození na záchod, aby vám někdo váš flek nevyfoukl. Na MOA je na pódium vidět i z dálky a všude si můžete sednout, dokonce i když hraje headliner se dá najít místečko. Díky tomu se dá v areálu naprosto bez únavy vydržet celý den, což minimálně já na MoR prostě nevydržím. Navíc travnatý areál se zdaleka tolik nerozpaluje, jako vybetonovaná vizovická likérka. Pro mě má MOA rozhodně samá plus (a to jsem  ještě nezmínila malou vzdálenost od Prahy, stanování blíže areálu, lepší headlinery atd.). Zpět k hudbě - po Brainstorm přišel zlatý hřeb - Alice Cooper. Je poněkud nezvyklé, aby headliner hrál první den festivalu, ale Alice Cooper měl už další den vystupovat v Německu a můžeme být rádi, že nás do svého turné zahrnul, a to jako jeho první zastávku.
Večer se se zjevením Alice Coopera za ohňostrojem jisker proměnil v jednu velkou párty plnou věcí, které jsem ještě neviděla (a to jsem na koncertech viděla kde co). Například se jej pokusili usmrtit na elektrickém křesle, odkud za menšího výbuchu zmizel, aby se objevil jinde jako pětimetrová kreatura. Když se nepovedla smrt na křesle, tak ho raději rovnou setnuli na gilotině, z čehož, přiznám se, mě skoro zamrazilo, vypadalo to opravdu věrohodně (a také jsem viděla spoustu dílů Vražd v Midsomeru a vím, jak snadno se vraždí na pódiu :D). Po své smrti se Cooper objevil na rockovém pohřebišti a odzpíval několik hitů mrtvých muzikantů (Hendrixe, Moona, Lennona a Morrisona). A z tohoto temného místa jsme se přenesli do finále, na opravdovou párty - do davu létaly pruhy lesklých konfet a obří balónky a Alice Cooper k tomu zpíval v blyštivém růžovém oblečku. Prostě nabíjející megashow, která musela rozproudit krev i v nejzatvrzelejším skeptikovi a kterou nikdo jen tak nezapomene.Bohužel nadměrného Coopera se mi lépe zachytit nepodařilo.Vše Alice Cooper

Jelikož jsem se trochu více rozepsala, článek zde přeruším. Druhá polovina přijde brzy :).

Komentáře

  1. Paráda! Závidím! Ja sa tiež ešte rozhodujem či ísť alebo neísť na festival.. zatiaľ mám vstupenku iba na TOPFEST (musím vidieť Jareda Leta) a ak to vydá tak snáď pôjdeme aj na MOR... teším sa na ďalšiu časť článku :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Na MoR pojedu taky, třeba se potkáme :). Ještě uvažuji o festivalu Made of Metal...uvidím, jak vyjdou finance, ale kapely tam vypadají dobře :).

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Wave Gotik Treffen 2014 - část první

Lednové focení, část první

Zpět k Vánocům